Sarıkamış

0
348

Ünlü sarı çam ormanlarıyla kaplı, 2200-2900 metre yükseklikteki platoda yer alan Kars-Sarıkamış Kayak merkezi, Türkiye’nin “birinci derecede öncelikli” beş kayak merkezinden bir tanesi. Kars Havala- nı’na 40 dakika uzaklıktaki Sarıkamış Kayak Merkezinde 2 adet telesiyej tesisi bulunmakta. Yılda ortalama 4 ay, 8 ile 100 cm kalınlığında, dünyanın Alpler’den sonra en kaliteli “kristal kar”ına sahip olan Sarıkamış Kayak Merkezi; kış sporlarına düşkün ziyaretçilerine doğal şölenler sunuyor. Her türlü kayak yapılan merkezde, Alp ve Kuzey Disiplini, kayak safari ve kızaklı geziler düzenlenmekte. Kış turizmi kadar yaz turizmine de açık olan Sarıkamış, Kars merkez ilçesinden sonra Kars’ın en büyük ilçesi olarak bölgede önemini koruyor.

Modern Şehircilik

Şehir planlamasıyla hemen dikkat çeken Kars’ta caddeler düzgün şekilde şehri doğudan batıya, kuzeyden güneye kesiyor. Kars Kalesi’nden bakıldığında caddelerin düzgünlüğü ve şehrin planı çıplak gözle görülmekte. Hayvancılık ve tarım şehrin ekonomi-sinde önemli rol oynuyor. Organik tarım için çok el-verişli topraklara ve iklim şartlarına sahip olan Kars; özellikle gravyer, kaşar peyniri ve balı ile ünlü. Kafkas Üniversitesi’nin Kars’ta bulunması, şehrin genç nüfusunu artırarak, kente modern bir hava katmakta customized tours bulgaria.

Kars Evleri

Şehir merkezinde bulunan eski Kars evlerinin en büyük özelliği, bir avlu etrafına toplanmış birkaç haneden oluşmaları. Cumhuriyet’in ilk yıllarında kullanılan Hükümet Konağı ve ilkokullar günümüze kadar gelmiş. Eski evlerin bazılarının çok iyi durumda olmasına rağmen ne yazık ki bakım isteyen evler de mevcut. Cumhuriyet’in ilan edilmesinden sonra baloların düzenlendiği, tiyatroların oynandığı tarih kokan bu yapılar, gelecek nesillere aktarılmak için bir parça ilgi bekliyorlar.

Tarım Ve Turizm

Kars’ın gelişmesi tarım ve turizmden geçiyor. Yapısı ve kültürel dokusuyla turizme açık olan Kars ile ilgili olarak Himalaya Turizm Genel Müdürü Yusuf Işık şunları söylüyor:

“Kars’ın yapısı ve kültürel dokusu itibari ile tamamen turizme açık bir şehir olması ve bununla beraber Sarıkamış’taki kayak merkezinin çok büyük bir doğal güzelliğe sahip olması büyük şansımız. Bununla beraber en büyük sıkıntımızın alt yapı, özellikle yatak kapasitesi olması, bu bölgede yapılacak turizmin önünü kapatmaktadır”. Sarıkamış’ta 12 aylık turizm aktivitelerinin yapıImasının önemine de değinen Işık, bir diğer problemlerinin de ulaşım olduğunu belirtiyor Kars. Ulaşım sıkıntısını bu yıl aşacaklarına inanan Işık; şöyle devam ediyor:

“Şu an THY’nin günde bir Ankara aktarmalı bir seferi var ve yetersiz kalıyor. Şimdi Onur, Atlas Jet ve Fly Havayolları’nın Kars’a İstanbul’dan direkt sefer düzenleme girişimleri var. 1 Kasım’dan itibaren Onur Air İstanbul’dan Kars’a direkt ilk uçuşunu gerçekleştirecek ve haftanın 7 günü devam edecek. Bu gelişmelere Ani Harabe- leri’nin ve diğer turizm varlıklarının doğru ve etkili tanıtımı eklendiğinde Kars, ülke turizmindeki layık olduğu noktaya ulaşacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz