Uykusundan uyandırılan Venüs

0
398

Asfaltın 8 metre altında, 1800 yıllık güzellik uykusundan uyandırılan Venüs.

Önlemek mümkün. Teknik adamların, bu amaçla hazırladıkları proje geçen yıl D.S.i. Genel Müdürlüğü’ne dosya halinde sunuldu. Projeye göre, su tutma havzasında bulunan Allianoi, radyal iki şedde ve bağlantı tüneli ile koruma altına alınabilecek. Baraj bu şekliyle tamamlanırsa sadece Anadolu arkeolojisi için değil dünya arkeolojisi için önemli bir değer yok olacak.

Bugün dünyanın dört bir köşesinden yılda beş yüz bini aşkın tarih tutkunu, Bergama’daki Akropol ve Asklepieion’u görmek için Bergama’ya geliyor. Bergama ve Anadolu’nun ikinci sağlık merkezi Allianoi, bir yandan bölgenin arkeolojik önemini artırırken, diğer yandan da ülke ve ilçe turizm potan-siyeli ile dikkat çekiyor balkan tours.

Türkiye’nin batısında, Bergama’nın kuzeyinde, arkeologlar 1970’li yıllarda yazılmış bir tarihsel yanlışı düzeltmeye çalışıyor. Fazla zamanları yok.

Çünkü antik kalıntıların da üzerinde esen seçim rüzgarları, barajın gövdesini çoktan, yükseltmeye başlamış Köy gezisi başlıyor.

Eğer bir şeyler yapılmaz, alternatifler dikkate alınmaz ise, 1800 yıl önce su için kurulan bu sağlık merkezi, su yüzünden yok olacak… Görenler kendini şanslı hissedecek, tarihe tanıklık ettikleri için… Yaşayanlar; garip bir hüzün ile hatırlayacak, “acaba sorumlulara yeterince duyuramadık mı?” diye..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz