Thekla’nın cezası

0
188

Thekla’nın cezası bu kez, vahşi hayvanlara atılarak öldürülmekti. Yalvaçlı kadınlar, bu ağır ceza karşısında valiliğin önünde toplanıp, kararı protesto ettilerse de bir sonuç alamadılar. Genç kızın tek talebi vardı: İnfaza dek temiz kalmasının sağlanmasını istiyordu. Vali, Thekla’nın isteğini uygun gördü ve onu, soylu ve zengin bir kadın olan Tryphaiana’ya emanet etti.

Yakın bir zamanda kızını kaybetmiş olan bu kadın, Thekla’yı kızı gibi sahiplendi. ne var ki, Tryphaiana, Roma İmparatoru’nun sülalesinden olmasına karşın cezasının affedilmesini sağlayamadı. İnfaz günü Thekla, bağlanarak amfi tiyatronun sahnesine bırakıldı. Aslan genç kıza saldırmak şöyle dursun, tersine ayakucuna uzanıp onun ayaklarını yaladı. Halk galeyana gelmişti. Thekla’nın bırakılmasını istiyorlardı. Tepkiler karşısında vali infazı erteleyerek genç kızı yeniden Tryphaina’nın himayesine bıraktı.

Ancak çok zaman geçmeden Alexandros, soylu kadının kapısına dayandı. Halkın genç kadının vahşi hayvanlara atılmasını istediğini söyleyerek onu almak istedi. Soylu kadın acı ve öfkeyle Alexandros’u engellemeye çalıştı: “Yavrumun matemi ikinci defa mı kaplayacak evimi? Bana yardım edecek kimse yok mu? Yavrum Thekla’nın inandığı Tanrı, kurtar onu!” Bu kez askerler eve geldi. Kurtuluş yolunun kalmadığını anlayan Tryphaina, Thekla’nın elinden tutarak onunla beraber amfi tiyatroya gitti. Halk ikiye ayrılmıştı: Bir kısmı genç kızın cezalandırılmasını, diğer kısmı ise cezayı haksız bulduklarını söylüyordu.

Nihayet Thekla, Roma kanunlarının belirttiği gibi çırılçıplak soyuldu, beline bir kuşak bağlandı: meydanın ortasına, vahşi hayvanların arasına bırakıldı. Bu kez genç kızın yardımına bir dişi aslan koştu. Diğer aslanları ve vahşi ayıları hayatı pahasına Thekla’dan uzak tuttu, tümünü öldürdü. Bu sırada Thekla, kendini canavarlarla dolu bir su birikintisine bıraktı.

Alexandros

Halkın şaşkın bakışları arasında kendi kendisini vaftiz etti. Alexandros, telaşlanmıştı. Valiye son bir teklifte bulundu. Kızı, iki azgın boğanın arasına bağlayıp, ateşle havanları ürkütecekler, Thekla da arada parçalanacaktı. Vali, “Ne istersen yap!” diyerek, sıkıntıyla kestirip attı. Ayak bileklerinden iki boğa arasına bağlanan genç kız ölümü metanetle beklerken, ateş birdenbire ipleri sardı. Thekla yine kurtulmuştu.

Akıl almaz işkence sahnelerine dayanamayıp bayılan Tryphaina’nın öldüğü söylentisi halk arasında yayılınca, oyunlar durdu. Alexandros telaş ve korku ile valinin ayaklarına kapandı: “Bana ve şehre acı, mahkûmu affet! Caesar, akrabası Tryphaina’nın ölümüne neden olduğumuzu duyarsa, bizi ve şehri yok eder” dedi.

Bunun üzerine Thekla, valinin emri ile meydandan alınıp giydirildi ve serbest bırakıldı. Genç kızın gücü ve mucizelerinden çok etkilenen Tryphaina, Hıristiyanlığı kabul etti. Thekla’yı yanında sekiz gün dinlendirdi. Genç kız, kendini toparladıktan sonra birçok genç kız ve genç erkekle yeniden yola koyulup, Paulus’u aramaya başladı. Onun Derbe’de olduğunu öğrendi.

Read More about Proconsul Cestilius

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz